Strategie wejścia na rynek zagraniczny

Mając do dyspozycji różne sposoby wejścia i pojawienia się na rynku zagranicznym, producenci dokonują wyboru uwzględniając własne możliwości finansowe oraz skalę zaangażowania w działalność i wymianę międzynarodową.

Jest kilka strategii marketingowych umożliwiających penetrację i aklimatyzację w nowym miejscu własnych produktów jak i swojej, wypracowanej marki.

northtyresservices.co.uk Montując na dachu markowe belki poprzeczne do relingów dachowych masz pewność, że wytrzymają one wiele podróży

Do najczęściej stosowanych zaliczyć możemy: eksport bezpośredni, eksport pośredni, otwarcie filii przedsiębiorstwa w danym kraju.

Oczywiście istnieje także możliwość wybudowania nowego zakładu za granicą swego państwa lub też zakup istniejącego, lokalnego przedsiębiorstwa przemysłowego i zaadoptowanie do własnych potrzeb.

Ciekawą opcją jest także sprzedaż licencji, która upoważnia zagranicznego producenta do częściowego lub całościowego wykorzystania wzorów, patentów czy też znaków użytkowych.

Ta strategia realizowana jest przede wszystkim w sytuacji gdy utrudniony lub niemożliwy jest eksport, czy to ze względu na ograniczenia finansowe czy też inne.