Relacja cena-jakość w świecie butów

Nieco wcześniej wspomnieliśmy już o tym, że buty mają różne ceny i zwykle, aby cieszyć się obuwiem ładnym i solidnie wykonanym, musimy zapłacić za nie więcej. Ogólnie rzecz biorąc tak jest i dotyczy to każdej innej kategorii produktów bez wyjątku. Tak jak są buty markowe, gdzie z marką wiąże się pewien poziom, zaufanie i minimum jakościowe, tak są buty typu no-name, gdzie nie możemy często liczyć nawet na realną gwarancję.

Obuwie wyjątkowo tanie może nawet całkiem ładnie wyglądać, ale rzadko spełnia oczekiwania. W błędzie są jednak ci, którzy sądzą, że marka nieznana lub w ogóle nie wykreowana zawsze oznacza niższą jakość. Często w niedużych sklepach z odzieżą i butami można bowiem trafić na relatywnie tanie obuwie europejskich, w tym również polskich wytwórców.

Nazwa nadrukowana na kartonie nic nam nie powie i możemy nawet pomyśleć, że oto kolejne tanie buty z Chin, które lepiej sobie darować. Tymczasem możemy dostać w ręce obuwie solidnej jakości, wygodne i wytrzymałe. I wcale nie jest to rzadkość.

Wynika z tego jasno, że cena butów niekoniecznie musi wynikać z jakości ich wykonania, ale w dużej mierze jest podyktowana znaną marką. Zakłady, które produkują buty no-name wysokiej klasy sprzedawane później w niedużych punktach, często bywają podwykonawcami marek znanych i wytwarzają na nich potrzeby obuwie – nierzadko z wykorzystaniem tych samych technologii i materiałów, co wyroby własne. Umiejętność szukania stosunkowo tanich, ale świetnie wykonanych perełek jest więc cennym talentem.