Nietypowe alimenty

Niestety, można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach instytucja rodziny przeżywa pewien kryzys. Dawniej sytuacje, które dzisiaj są niemal na porządku dziennym, byłyby nie do pomyślenia, a ludzie, którzy zachowują się w nieodpowiedni sposób w stosunku do swoich najbliższych, byliby potępieni przez otoczenie.

Kiedyś nie było przecież aż tylu rozwodów, dzieci najczęściej wychowywały się w pełnych rodzinach, a dzieci poczuwały się do obowiązku opieki nad rodzicami na starość. W dzisiejszych czasach rodzina coraz częściej nie jest już prawdziwą rodziną.

W związku z tym w sądach pojawia się coraz więcej spraw, w których stronami są byli współmałżonkowie czy nawet rodzice i ich dzieci. Oczywiście, jeśli nie mamy już innego wyjścia, to czasami nawet powinniśmy spotkać się w sądzie z członkami swojej rodziny.

Musimy posiadać świadomość swoich praw i obowiązków, a także konsekwencji, jakie poniesiemy w konkretnych sytuacjach. Warto na przykład zdawać sobie sprawę z tego, że alimenty mogą być wypłacane nie tylko dzieciom i dawnym współmałżonkom, ale również rodzicom.

Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy na starość człowiek zostaje bez środków do życia, a najbliższa rodzina nie chce go wesprzeć. Niestety, w dzisiejszych czasach dzieci nie zawsze chcą dbać o swoich rodziców, nawet jeśli ci całe życie je wspierali.

W takich sytuacjach rodzice mają prawo zażądać alimentów na drodze sądowej i istnieje spore prawdopodobieństwo, że je otrzymają. Zdaje się, że takie sytuacje dawniej były w ogóle nie do pomyślenia.

specjaliści od prawa gospodarczego, prawo gospodarcze prawnik Poznań