GPS – ogólna charakterystyka

Rozwiązania, których dostarcza nam technologia GPS, a w zasadzie rozwiązania, które w oparciu o tę technologię powstają, są naprawdę różnorodne. Pokazują one, jak wielki potencjał tkwił od zawsze w systemie stworzonym na potrzeby amerykańskiej armii, który wraz z początkiem XXI wieku zaczął się dynamicznie upowszechniać wśród całej ziemskiej populacji. Ciężko dziś powiedzieć, ile działa urządzeń z modułem GPS, ale wiadomo, że tyczy się to większości smartfonów, a także nawigacji samochodowych, które dla milionów ludzi są po prostu standardem i codziennością.

Sercem systemu GPS jest sieć satelitów krążących nad Ziemią. Aktualnie jest ich ponad 20, co wystarcza, aby system obejmował swoim zasięgiem całą kulę ziemską. Oznacza to, że możemy korzystać z jego dobrodziejstw na każdym kontynencie i pod każdą szerokością geograficzną.

Istnieją nawet specjalne moduły, które pozwalają używać nawigacji GPS, płynąc na morzu i poruszając się samolotem lub helikopterem. Równocześnie GPS jest systemem całkowicie otwartym i wolnym od barier dostępowych. Nie ma żadnego limitu urządzeń, które w jednym czasie mogą korzystać z GPS, ponieważ sygnał z satelitów jest odbierany przez nadajniki na podobnej zasadzie, na jakiej odbieramy fale radiowe słuchając ulubionej stacji.

Nie ma znaczenia, ile odbiorników korzysta z niej w tym samym czasie – każdy słyszy to samo, a o jakości odbioru decyduje wyłącznie odległość od nadajnika i ewentualne źródła zakłóceń. To oznacza, że każdy z nas ma w ręku identyczny potencjał, jeśli chodzi o użycie technologii GPS.

https://www.tophifi.pl/stereo/wzmacniacze-zintegrowane.html